Etkinlikler

Derneğin kurulduğu günden itibaren yaptığı etkinliklerden bazılarını görebilirsiniz.

2004 yılında dereğimizin açılışında büyük ilgi vardı. Hatta seçime az bir zaman kala açılmış derneğimiz. Aday olan Belediye başkanları Cevat Kesar, Hikmet Ferudun Turan da birlikte açılışa katıldılar. Dernek binasında yapılan açılışta davetlilere ikramlarda bulunuldu. Yeni gelen ilçe kaymakamı Hasan Göç te açılışa katıldı. Derneğin geleceği ile ilgili bilgiler verildi. O günlerde derneğin gelecekte bir internet sitesi olacağı anlatıldı. O günlerde Pamukova da bile internet yayıncılığının çok eksik olması böyle bir dernek tarafından söylenmesi ise belki de katılan bisafirler tarafından bile tam anlaşılamamış olabilir. Ancak dernek artık bu işi başardı. Artık bir internet sitesine kavuştu.

İLK YÖNETİM KURULU ÜYELERİ
Dernek kurulduktan sonra köyümüzde oturan veya köyümüz doğumlu pamukova da oturan ve Sakarya da oturan çok sayıda üyemiz kuruluşta bulunmuş. Derneğin kuruluşunda ilk görev alan yönetim kurulu üyeleri ve yönetim Başkanı Sayit Güneş birlikte olmuş ve ilk günlerde kurulma ve faaliyet geçmedike sıkıntıları birlikte yüklenmişlerdir. 
Kısa sürede önemli çalışmalar yapan bu yönetim tarihinde ilk defa kurulmuş dernekleri için çalışmalar yapmışlar o tarihlerde di kadro bir arada görülmektedir.

SPORTİF FAALİYETLER
Dernek kısa sürede önemli sosyal faaliyetlere imza attı. Pamukova da ilk defa yapılan Halı saha futbol turnuvasına katılarak. Verdiği mücadele de 2004 yılında Pamukova halı saha futbol turnuvasında 3. oldu. Gösterdiği performans ile rakiplerini teker teker elerken küçük bir köy takımı olan Eskiyayla Dernek futbol takımında çok önemli görev yapan oyuncuları dernek adına kutluyoruz. 

EĞİTİM FAALİYETLERİ

Dernek Eğitim Konusuna da el attı. Tüzüğünde belirtilen maddeler gereği yakın çevresindeki okuma yazma bilmeyenlere Halk Eğitim Müdürlüğü ve Kaymakamlığın desteği ile kısa süreli okuma yazma kursa açtı. Okuma Yazma Kursuna evlerden gidilerek kursiyer bulundu. Üyelerimiz yada komşularımızdan Okuma Bilmeyenlere çağrı yapılarak kurs başlatıldı. Üç aylık devam eden kurs sonunda Kültür Salonunda güzel bir gece düzenlenerek kursiyerlere sertifikaları verildi. 20 dolayındaki Okuma Yazma Bilmeyen ve Kursa gelerek ilk okumalarını öğrenen daha çok bayanlar o gece çok heyecanlıydı. Sertifika verilirken duygulandılar. Pamukova Kaymakamı konuşma yaptı. Okuma kursuna katıldıklarından dolayı kursiyerleri kutladı. Gecede çok sayıda davetli vardı. Geceye katılan Federasyon başkanımız Adnan Uyumaz da konuşma yaptı. İzmit Rumeli Dernek Başkanı Sinan Balkan da gecenin sunumunu yaptı. Eğelence ve peşinden çekiliş yapıldı. Çok sayıda hediye verildi.

SOSYAL ETKİNLİKLER

Kısa sürede çeşitli sosyal etkinlikler yaptık. Köyde yıllar önce yapılan geleneksel yayla pilavı şenliklerini yeniden yapabilmek için üyelerimizden gelen istek üzerine ilki olsun düşüncesi ile Köyün Arpalık yaylasında ilk defa üyelerimizle birlikte pilav yaptık. Güne katılan üyelerimiz gelecekte ortadan kaldırılmış olan geleneksel pilavavın yeniden yapılması talebinde bulundular. Başkan Sayit Güneş ise gelecekte daha güzel günlerimiz olacak” dedi. O günkü plavı pişiren Murat Özer de pilavı yiyenler tarafından büyük övgü aldı. 

GEZİLER

Çeşitli gezilere katıldık. İzmit Rumeli Türkleri’nin düzenlemiş olduğu geleneksel “Helva günü Şenlikleri” ne Pamukova dan otobüs ile katıldık. Bekirpaşa da düzenlenen helva gününe Pamukovalı çok sayıda misafirde bizimle geldiler. Sakarya dan Federasyon Başkanı Adnan Uyumaz Enver Toçoğlu ve belediye başkanları da katıldı. Kalabalık şekilde bizleri gören İzmit Kardeş derneğimiz bizi görünce mutlu oldu. Gecede büyük kazanlarda yapılan Un Helvası misafirlere ikram edildi. Dernek başkanı Sinan Balkan konuşma yaptı. Bir dahaki seneye yine burada buluşmak üzere diye gece bitirildi. Ancak üyelerimiz İzmit de İzmit Fuarına gitmeyi önerdiler. Fuarda gezip görme ve eğlenmeden sonra sağ salim ilçemize döndük.

Geceye katılan dernek üyelerimizi davul zurnalarla karşıladılar.

Gecenin merak konusu olan Un Helvası misafirlerin önünde büyük kazanlardan açılarak herkese ikram edildi.

Üyelerimiz gecede İzmit Fuarını da gezmek için eğlence alanından ayrıldı. Fuarda gezip eğlendikten sonra tekrar Pamukova’ya gelindi.