Eskiyayla
Eskiyayla da Muhacir Çöreği,

Muradiye Ötüm Derneğimizi ziyaret etti.

Sakarya Sivil Toplum İlişkiler Müdürü Muradiye Ötüm, Haftanın son günü Pamukova Eskiyayla Rumeli Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğini ziyaret etti. Eskiyayla da Dernek birası önünde kendisini karşılayan Dernek Başkanı Mehmet Yavuz ve Dernek Yöneticileri Ötüm’e “Hoş geldiniz” dediler. Müdür Hanım Bir süre dernek binası önünde dernek yöneticileri ile konuşan Müdür hanım köyü çok beğendiklerini söyledi.

Ayrıca Muradiye Ötüm’e köyün meşhur çöreği ikram edildi. Çöreğin tadına bakan Ötüm çöreğin nasıl yapıldığını ve çok lezzetli olduğunu söyledi.

Köyden Cemile Yavuz tarafından yapılmış olan kül çöreğinin nasıl yapıldığını dinlerdikten sonra Cemile Yavuz ve dernek yöneticileri ile fotoğraf çekildiler.

Muradiye Ötün ve birlikte gelen yöneticiler ile dernek başkan ve yönetimi Dernek Merkezi önünde bir süre sohbet ettiler. Eskiyalalıların Dernek çalışamaları hakkında bilgi aldılar  

Eskiyaylalıların Balkan Savaşlarından sonra Anavatanlarına Göç etmek zorunda kaldıklarını öğrenen Ötüm. “Bizlerde Balkanlardan göç eden Balkan Türkleriyiz. Biz Bulgaristan Şumlu da yaşarken Ana Yurdumuz Türkiye ye göç etmişiz” dedi.

Dernek Başkanı Mehmet Yavuz: “Sayın Müdürümüz Muradiye Ötüm Hanımfendi öncelikle sizleri derneğimiz merkezine gelerek bizleri onurlandırdığınız için tebrik ediyor ve Eskiyaylalılar adına Hoşgeldiniz” diyorum dedi.

“BiZLER BULGAR DEĞiLiZ. BZLER BUGARiSTAN’DAN GELEN BALKAN TÜRKLERİYİZ”

“Geçmişi Anadolu’dan Balkanlara kadar giden Türklerin kolu olan bizler Bulgarların bağımsızlık istemesi sonucu çıkan olaylar sonunda Bulgaristan’ı terk ettik. Balkan Türkleri nin bazıları tarafından bilgisizce “Suyun ötesinden gelenler” şeklinde nitelendirmeleri ile muhatap olan bizler ne yazık ki. Tarihini bilmeyen zümreler tarafından zaman zaman itham da edildik ve ediliyoruz.

Biz Türlerin Balkanlara uzanan uç boylarındanız. Ancak yıllar sonra Balkanlarda çıkan huzursuzluğun en çok çekenide bizler olduk.

Tarih kitaplarında da görüleceği gibi Balkanlarda yaşanan bu olay aslına da bizlerin Soykırımına uğradığmızın da kanıtıdır. 1.5 milyon Balkan Türkü’ü bu olayda ülkelerini terk ederek Anadolu ya (Anavatanlarına) göç etmek zorunda kalmışlardır. Göç sırasında yollarda hastalananlar ölenler oldu. Gerçek anlamda o gülerde tutulan notlarda yollarda ölenlerin sayısının 1.5 milyon gibi büyük rakamlara ulaştığı söylenmektedir”

Eskiyayla ya Pamukova Eskiyayla Köyü Rumeli Türkleri Yardımlaşma Derneğini ziyareti için gelen İl Sivil Toplum İlişkiler Mürdürü Muradiye Ötüm ve birlikte gelen Çalışma arkadaşları Dernek ziyaretinden sonra Eskiyayla Mahallesinin depo denilen mevikisinde ve bulunan yerleri gezdikten sonra Dernek Başkanının yeri olan Ceviz Çiftliğinide ziyaret ettiler. Bir Süre de orda bölgede yetiştirilen ürünler hakkında ve köyün doğal güzelliklerini de yakından izlediler.

Daha sonra başka bir derneği görmek üzere Eskiyayla dan ayrıldılar.