Kaybettiklerimiz

Mehmet Yavuz
17 / 11 / 2007 Cumartesi günü aniden rahatsızlanması sonunda kaldırıldığı Pamukova Devlet Hastanesinde yapılan tüm müdahalelelere rağmen kurtarılamadı. Akşam saat 17.00 da hayata gözlerini yuman büyüğümüz ve Babamızı kaybettik. dernek üyemiz olan 78 yaşında hayata gözlerini yuman merhuma Allahtan rahmet diliyoruz.

Mehmet Yavuz

ÖZGEÇMİŞİ
1929 yılında Eskiyayla köyünde dünya ya geldi. Daha çocuk yaşında Babasını kaybetti. Askere giden babası Ahmet askerden dönmedi. Savaş yıllarında Savaşta şehit düştüğü haberi geldi. Daha sonra Annesi Hanife tarafından büyütülen dört kardeşten en büyükleri olan Mehmet Yavuz. Askerlik dönüşünden sonra köyün birçok defa yönetiminde görev aldı. 1960 ihtilalinden sonra daha çok köy muhtarı olarak görev yapan Mehmet Yavuz 20 yıl boyunca köy muhtarı olarak görev yaptı. 1960 yılında köyde kurulan ilk okul da okuyamadı ama okumayı ağaç kabukları üzerinde öğrendi. Orman köyü olan Eskiyaylanın gelir kaynağı orman kesimi ve ağaç işleri olduğu için köyün muhattap olduğu kişiler ormancılar ve orman bölge şefleri onun en çok muhattap olduğu kişiler oldu. Köyün de ilk cami yapımı onun zamanında bitirildi. Daha sonra köye önemli bir miktarda su getirilmesinde öncülük yaptı. Köy hala onun getirdiği suyu içmekte. Köyün yaylası olan Öküzyatağı yaylasını köy tüzel kişiliğine 5 yıllığına köy adına turizm alanı olarak tescil ettirdi. Birçok kişi tarafından yaz ayları orman piknik alanı olarak kulanılan bu yaylada onun zamanında defalarca yaylada pilav günleri düzenledi. Tanıtım ve köyün bilinmesine katkısı olan Öküzyatağı şenlikleri onun muhtarlıktan ayrılması ile son buldu. 1998 yılında muhtarlıktan ayrıldı ve bir daha kendi işlerine döndü. köyde kaldığı dönemlerde köyün kaynak sularını toplama ve her kaynak başına bir çeşme yapmak için çaba harcadı. İnancına göre tüm canlıların yapılan çeşmelerden su içmesi sevaptı ve oda öyle yaptı. 
Yaşının ilerlemesi nedeni pamukovada da evi olan ve zaman zaman köydeki evinde de kalan Mehmet yavuz çevresi tarafından sevilen sayılan bir insan olarak bilinir di.
SÜLALESİ
Gacallar sülalesinden olan Gacal Ahmetin oğludur. Annesi Hüsmenoğullarından Firdes in kızı Hanife dir. Bulgaristandan 13 yaşında gelen 1896 muhaciri olan Firdes o günleri zor günler olarak anlatırdı. Hayatta bir oğlu birde kızı kalan firdes nine 103 yaşında vefat etmişti. Şimdi sağ kalan Velidayı oğlu (Veli Mustafa Sağlam) halen yaşamakta ve 95 yaşındadır. 
Mehmet Yavuz un iki erkek çocuğu biri öğretmen diğeri emekli ve iki de kızı vardır. Kızları Celiller sülalesinde Geçen yıl vefat eden Şükrü Yener dedir. diğeri de öğretmen Cemal sağlam la evlidir. Çocuklarınında bir çok kolları olmuş çok sayıda torun ile kalabalık bir süleleyi teşkil etmektedirler.
KARDEŞİ : Muzafer Yavuz (Muzafer Yavuz unda üç çocuğu bulunmakta ve çocuklarının da çocukları ve hatta torunları vardır.)
Kiz Kardeşi Ayşe Güneş (vefat etti) Haliluşaklar sülalesinden. İbrahim Güneşle evlenmiş Çocukları dünyaya gelmiştir.
Kız kardeşi: Hatice Kocagöz (Vefat etti) Onunda çocukları ve kızları vardır. Çocuklarından İstanbul da olanlar da vardır.

Şükrü Yener
Derneğimiz kurucusu değerli büyüğümüz. PTT den emekli ve derneğini kuruluşunda önemli gayret sarfeden Şükrü Yener i aniden kaybettik. Köyünü seven ve bir hafta sonu köye çocukyarı ile birlikte gelip, Öküzyatağında ailece piknik yaptıktan sonra. Adapazırana oturduğu evine döndükten sonra, gece anidan rahatsızlanarak hastahaneye kaldırılıp, daha sonra da aniden 15 Ağustos 2006 günü vefat eden Şükrü Yener in yakınlarına sabır, kendisine ise Allahtan rahmet diliyoruz.
Mutlu günlerinden bir estantene sunuyoruz.

Son görevini yerine getirmek için Şükrü Yeneri sevenleri yalnız bırakmadılar. Pamukova daki mezarlığa defnedildi.

Karadayı yı kaybettik.
Derneğimiz üyesi olan ve herkes tarafından karadayı olarak tanınan İsmail Görmez i 9 temmuz 2007 Salı günü kaybettik. İsmail Görmez uzün süredir rahatsızdı ve yatıyordu. Ayak ağrıları çeken ve artık yürümeyi de kaybeden İsmail Görmeze Allahtan Rahmet diliyoruz,

Köyünü çok seven ve öldüğü zaman köye defnedilmesini isteyen Rahmetli nin köyde oturduğu eve cenazesi gittiğinde eskiden yaşadağı evi sanki sesizlik çekiyordu. Evinin etrafında daha yeni açmış yabani kirazlar yeni olmuşlardı. Gelen misafirlerinde dikkatle gezdikleri eski köy eviinin bahçesinde tertemiz köy havası kokuyordu. Cenaze bu evden sonra mezarlığa götürüldü. Allah merhuma rahmet yakınlarına sabın versin.