Balkan Sivil Toplum Kuruluşları Edirne de buluştu

Edirne toplantısı güzel geçti
Balkan Dernekleri Edirne de toplandı. Toplantıya çok sayıda dernek federasyon ve yöneticileri de katıldı.

Derneğimiz’inde katıldığı. Türkiye ve Balkanlardan çok sayıda ülkenin Sivil Toplum Kuruluşlarının yöneticilerinin 21-22 Şubat Tarihinde bir araya geldikleri ve Edirne de de Federasyon çalışma salonu açılışının da gerçekleştiği çalışmalar sonunda birçok proje sunumları da kayıtlara geçmiş oldu.

Edirne Valisi Ekrem Canalp’ın da büyük katkı ve destekleri ile gerçekleyen Edirne Balkan Türkleri Federasyonu çalışma ofisinin açılışı 21 Şubat Cuma günü yapıldı. Açılışa Gagavuzdan, Moldova dan, Bulgaristan dan ve Türkiye den Bursa, Çanakkale, Sakarya ve Edirne ilçelerinden çok sayıda dernek yöneticisi katıldı. Toplantıya Eğitimciler, Üniversiteden öğretim üyeleri de katıldı.

Balkanların sorunları, Balkanlarda yaşayan Türklerin ana dillerini konuşabilme ve kendilerini ifade edebilmeleri için ana dillerini kullanırken birbirleri ile iletişimlerini sağlamalarında ki durumları konuşuldu.

Balkan ve Rumeli Türklerinin ana merkezi sayılan ve Anadolu ve Rumeli diye iki bölgenin merkezinde kalan Edirne ilinin bu çalıştaya ev sahipliği yapmasından mutluk duyduğunu söyleyen Edirne Valisi Ekrem Canalp Edirne’nin Balkan ların Başkenti olduğunu söyledi.

Edine Valisi Ekrem Canalp

“ Balkanların kalbinin attığı yer Edirne’dir. Türkiye nedir diye sorarsanız. Türkiye Balkanlardır. Türkiye de yaşayan insanlarımız mühimce bir kısmı Balkan Coğrafyasından göçerek gelmiş insanlardır. Aslında bu insanların yine bir kısmı Anadolu Coğrafyasından Balkanlara göçmüş insanlarımızdır” dedi.

‘BALKANLAR BİR BÜTÜNÜN PARÇASIDIR’  

Vali Canalp “ Anadolu ve Rumeli ve Balkanlar bir bütünün parçalarıdır.

Birde haritanın öbür kısmı vardır. Balkanlara doğru uzanan kısmına baktığınızda da Türkiye de haritanın aynen bir simetriğini görürsünüz. Aslından simetride iki kısım gösteriyor. Anadolu Rumeli ve Balkanlar bir bütünün parçalarıdır. Coğrafi olarak ta aynı bir bütünün parçaları, insan olarak ta aynı bir bütünün parçalarıdır., dedi.

MİLLET OLMA ŞURUMUZ

Bütünü sağlayan şeyin Millet Şuuru olduğunu iddi eden Vali Ekrem Canalp konuşmasına şöyle devam etti.

İnsan olarak bu bütünü sağlayan şey nedir. Bizim Millet olma şuurumuzdur. Bizi bir araya getiren, bizi biz yapan o şey değerlerdir. Aslında bizi biz yapan şey 1000 yılların mirasıdır.

Bugün ben Edirne de tesadüfen Gagavuz kardeşlerimle karşılaştım. Orda Gagavuz kardeşlerimle ağır bir Türkçe ile akıcı bir Türkçeyle kendileriyle diyalog kurma imkanım oldu. Aradaki bin yallar geçmiş olmasına rağmen, ayrı ayrı coğrafyada yaşıyor olmamıza rağmen bin yalların aramıza bir mesafe koyamadığını net bir şekilde gördük. Kesintisin çok güzel diyalog kuruyor olmamız bize gösteriyor ki; biz millet olarak nerde yaşıyorsak yaşayalım, özümüzü kaybetmediğimiz sürece, özümüzü muhafaza edebildiğimiz sürece varlığımıza devam edeceğiz. Güçlü şekilde devam edeceğiz inşallah geleceğe da taşıyacağız.

VARLIĞIMIZI GELECEĞE NASIL TAŞIYABİLİRİZ

Varlığımızı geleceğe taşıyabilmek için Devlet olarak ta Millet olarak ya yapmamız gereken bazı görevler vardır. Bunlardan bir tanesi Sivil Toplum Kuruluşlarımızla her zaman için destek olmak, beraber olmak ve onların her türlü ihtiyaçlarına karşı çok duyarlı olmaktır. Neden, Geleneksel bir tanımlama vardır. Bir devlet var, birde özel sektör var dimi, Ama aynı zamanda bunlarında ötesinde birde Sivil Toplum var. Sivil Toplum, devletinde Özel Sektöründe yapamadığı pek çok işi çok daha rahat, çok daya iyi şekilde yapabilir. Aslına bakarsanız bu geçen yılda, yüzyılda bu böyleydi. Özellikle geçen yüzyılın ikinci yarısından itibaren bu böyleydi. Bizdeki yüzyıllar hiç değişmeyecek.

Sivil Toplum Kuruluşlarının Toplumların hayatında ortaya koymuş oldukları etki bariz şekilde önümüzdeki yüzyılda da devam edecek.

DEVLETE DÜŞEN GÖREV NEDİR?

Devlet olarak bizlere düşen görevde Sivil Toplum Kuruluşlarıyla yan yana, beraberce hareket edilmektir. Onlara destek olabilmektir. Eğer önlerinde engeller varsa da ortadan kaldırmaktır,’ dedi,

EDİRNE FEDARASONU KURULDU.

Edirne de Valilik binası 1. Katında Rumeli Balkan Türkleri Federasyonu’nun toplantı ve buluşma Salonu açılışını yapan Vali Ekrem Canalp

Buradaki kurmuş olduğumuz bu merkezde aslında bunların yansımsıdır. Bu şekildeki çabalarımızın bir yansımasından ibarettir. Sayın başkanımız bizleri ziyarete geldiklerinde spontane bir gelişmeydi. Kendileri ihtiyaçlarını ifade ettiler. Bizde bu ihtiyaçların hemen karşılanması gerektiğinde orada karar verdik. Çok hızlı bir şekilde Çevre Vakfı aracılığı ile buradaki gerekli düzenlemeyi yaptık. Bir Vatan görevi gibi bildiğimiz için bir hata içersinde bu alanı toparladık. Bizleri bunu yaptıran şey, Aslında bizim Millet olma şuurumuzdur. Bizim Vatan anlaşımızdır. Bizi biz yapan bizi beraberce bir arada tutan değerlerdir.

Ben burada dikkat edersiniz hiç ailemden bahsetmiyorum. Çünkü sizde bizim bir parçamızsınız. Biz har zaman şunu söylüyoruz. EDİRNE BALKANLARIN KALBİNİN ATTIĞI YERDİR.

Burası da Balkanların Kalbinin attığı yerin somut göstergesi olacaktır. Bu Merkezi de çalıştıracak olan sizlersiniz. Sivil Toplum Kuruluşlarımız Konfederasyonumuz, Federasyonumuz, diğer Derneklerimiz ve hepimizdir. Siz şunu net şekilde bildirmek isterim. Atacağınız her adımda sizinle beraberiz. Konu ne olursa olsun sizlerle beraber olmaktan asla vaz geçmeyeceğiz’ diyerek sözlerini tamamladı.

Günle ilgili açıklama yapan Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Erhan Pekken yeni açılan Federasyon çalışma yeri için emeği geçenlere Teşükker etti ve Balkan kökenli derneklerin yapacakları etkinlikler için çekinmeden gelip etkinlik yapabileceklerini söyledi.

Erhan Pekkan

Türkiye de Türkiye çapında Balkanlara yönelik faaliyet gösteren tüm toplum kuruluşları bilsinler ki Edirne de onların bir evi var. Burada istedikleri zaman gelebilirler, ne zaman Edirne’den geçerlerse Balkanlara açılan kapıdan geçtikleri sürece her zaman burada onların bir evi olduğunu bilmelerini istiyoruz. Burada ki bizim ofisimizde güze vakit geçirmelerini sağlayacağız. Çay, kahve ikramımız vardır, dedi.  

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyon Genel Başkanı

Sabri Mutlu da yeni açılan yere katkısı olan herkese teşükker etti çalıştaya katılan herkese de ayrıca teşekkür etti. Sabrı Mutlu;

“Bu gün açılışını yapmakta olduğumuz bir ofisimiz ve toplantı salonlarımızın camiamıza Hayırlı olmasını diliyorum. Bizler Balkan Rumeli Türkler ailesi olarak oluşturduğumuz bu mekanda özellikle Balkanlar’dan gelecek kardeşlerimizin, oralardan gelecek Sivil Toplum Örgütlerinin, oralardan gelecek Folklor Gruplarının ve aynı zamanda Türkiye de yaşayan insanlarımız olur, kurdukları dernekler buralarda etkinlikler yapabilmeleri için fiziki ortam sağlıyoruz onlara. Dolayısıyla burası hep açık olacak. Bursa’dan, İzmir’den başka bir yerden gelecek olan herhangi bir herhangi bir derneğe Toplantı Salonları ve ofisimiz açık. Ayrıca herhangi bir Sivil Toplum Örgütünün üyesi olmasa dahi buraya gelmiş Gagavuz ve kardeşimiz, Bosna da bir kardeşimiz Bulgaristan’dan bir kardeşimiz burada gelip çay kahve içebilir. Burada bulanan kardeşlerimize danışacak konular olsa danışabilir, ya da bir yardıma ihtiyacı olursa o yardımı da mutlaka buradaki arkadaşları imkanlar dahili’nde çözmeye çalışacaklar. Neticede ilk amacımız bu.

ESAS AMACIMIZ,

Edirne Balkanlar’ın Başkenti.  Anadolu ve Balkanlara Başkentlik yapmış bir şehir. Dolayısıyla hem Balkanlardan hem Anadolu’dan gelecekler buralarda ilerde daha ciddi projelere imza atabilirler. Bizimde arkadaşlarımızın çalıştıkları bazı projelerde söz konusu. Bu projelerle Anadolu ve Balkanlardaki gençlerimizi kaynaştırmak istiyoruz. Onları bir araya getirmek istiyoruz onlara örf adetlerini, dinlerini, dillerini olduğu şekliyle yaşamalarını sağlamak istiyoruz. Bu maksatla böyle bir çabamız var. İnşallah bu 2-3 yıl zarfında da orası çok daha aktif ve faal hale gelecek. Bunu hep birlikte izleyeceğiz’dedi.

GAGAVUZDAN GELEN MİSAİRLER İSE 2 GÜN EDİRNENIN MİSAFİRİ OLDULAR.

Gazeteci ve Radyocu olan Alabüyk ile Gagavuz Radyosu Jurnaliistiiyim, hitmeklizilim diyen sunucusu da anlatabildikleri öz Türkçe sözcükler ile Türkiye yi büyük bay olarak gördüklerini söyledi.

Açılış gününde de söz alan AlaBüke şöyle hitap etti.

Sabahınız Hayırlı olsun. Gagavuzya’dan gucak dolusu selam getirdik. Biz artık Edirneliyiz artık. Biz buraya sık geliriz. Bugün biz Edirne merkezinde vali beye karşı geldik. O gadar sevindim. O gadar sevindim ki..! sanki dayimi gördüm. Dedimki biz selam verdik adama, biz adamla konuştuk. Buraya her zaman ne gadar da gelmesek her zaman gardaşlarımıza geliriz. Her zaman sıcak bizi kabil ediyalla. Birer cay, birer parca ekmek veriyorlar.

Siz bizim büyük Bayımızsınız. Siz bizim büyük gardaşsıniz. Gençlerimizde sizden büyük yardım göriyella. Dünkü toplantı çok önemli. Gagavuzlara değin. Buluyorsunuz Gagavuzya’nin durumu bir tarafından zor. Onuştan burada bizim büyük umudumuz. Hani biz sizinle barabar Gağavuz dilinde ilerleyeceğiz. Öreceği. Hem bizim gençlerimizi de öreceğiz, bunları korumak lazım. Hem hepimiz gardaşız. YAŞASIN GAGAVUZLAR, YAŞASIN TÜRK KALKI.

ÇALIŞTAY DA YAPILMASI GEREKEN PROJELER ANLATILDI.

Balkan Dernekleri çalıştayının son günü dernek yöneticileri kendilerini ait projeleri anlattılar. Genelde dil, din, kültür üzerinde yapılan ve kendilerini göre yapılmasını istedikleri projelerde tarihi ve kültür ile ilgili yerlerini gezilmesi, Gençler arasında hikaye yarışma yarışmaları düzenlenmesi gibi etkinlikler yapılması istendi.

Konuşmalar bitikten sonra çalıştaya katılanlara katılım belgeleri verildi. Edirne de yapılan Balkan ve Rumeli Türkleri yöneticileri çalıştayı sonunda Edirne de birlikte yenen yemekten sonra katılımcılar bir daha ki toplantı da buluşmak üzere ayrıldılar. 

GÜNÜN ANISINA TOPLU FOTOĞRAF ÇEKİLDİ

Balkan Türkleri Edirne de Buluştu.