Ayva Festivalinde köyde yetişen ürünlerimizi tanıttık

Pamukova Ayva ve Eko ürünleri Festivalinde köyde yetişen ürünlerimizi tanıttık. Eski yayla ürünleri çok beğenildi. Köy ürülerinden Alıç, Elma, mısır, fasulya, Ceviz güven eriği. Kuşburnu gibi çeşitli tam organic ürünlerle açtığımız stantlarımız dikkat çekti.

Pamukova da 4. düzenlenen Ayva ve Organik Ürünler Festivaline bu yıl katılan esnaf sayısında büyük artış olurken hafta sonu ve güzel havayı değerlendirenler yıllar önce ki panayır görüntülerini anımsadılar.

Pamukova PAYDER tarafından organize edilen, Kaymakamlık, belediye tarafından desteklenen Pamukova Ayva ve Organik Ürünler Festivaline 250 dolayında esnaf katıldı.

Dördüncü yılı olan Festivalde geçen yıla göre farklılıklar gözlendi. Kuruluşun da Ayva festivali olarak ve ayva ürünlerinin (receli, tatlısı, vs) öne çıkarılması düşüncesi ile başladıktan sonda bu yılda daha çok organik ve yerli ürünlerinde tezgahlarda yer aldığı görüldü.

Pamukova ve yöresinde yetişen organik ürünler festivale renk kattı.

Bu yıl 2 gün yapılan ve geleçek yıllarda daha üzün sure yapılacağı söylenen Pamukova Festivalinde eğlence programları iptal edildi.

Pamukova Ayva ve Organik Ürünler Festivalinde yer yine geçen yıllardaki gibi Ankara caddasi üzerinde ve ara sokaklarda düzenlendi. Düzenleyici organizasyon iki boyutta satış yerleri yaptı. 3×3 boyutlarında kiralanan yerler de ürün çeşitlerine göre yer oluşturuldu.

Yemek türü iş yapacak esnaflara ve aperati yiyecek satan dönerciler ve gözlemeciler bir arada konuşlandılar.

İlk gün öğlen sonra kalabıklar daha yoğun olduğu görüldü.

19 Ekim Cukartesi günü başlayah festival sabah erken saatlerde başladı. Sabah ilk ışıklarla beraber başlayan festival ziyaretçileri Belediye başkanı v eve ekibinin sergileri ziyarete ile başladı. Daha sonra resmis tören düzenlendi. Tören saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasnının ardından konuşmalar yapıldı. Ilk konuşması günün anlamı ve önemini anlatmak  için kürsüye gelen Payder başkanı Ali Urgan Yaptı.

Ali Urgan

Konuşmasına Mehmetçiklere selam gönderdi ve şehitlerimize rahmet, gazilelerimize geçmiş olsun” dedi.

“Dördüncüsü düzenlenen Yöresel Ürünler ve Ayva pazarının bölgemize, milletimize özellikle de çiftçimize hayırlı olmasını Allahtan temenni ediyorum” dedi.

“BENİM SADIK YARİM KARA TOPRAKTIR”

Diye ne güzel söylemiş Aşik Veysel. Sadık yarimiz olan kara toprağa het ettiği değeri vermezsek geleceğimizi tehdit altına sokmuş oluruz.

Bugün gelişmiş ülkelerin ulaştığı rafah sevisenin bize tarımdaki gelişmeler de yattığını göstermiştir. Tarım: zenginlik üreten bir sektor olarak ülkelerin sanayileşmesinde büyük rol almaktadır. Bu hususlar ele alındığında bölgemizde gerçekleştirilen tarımsal faliyetlerin ne denli önemli olduğunu tarımın vazgeçilmez olduğu gerçeğini bir kez daha kendini göstermektedir.

Kıymetli misafirler!

Bu arada 15 Ekimde Dünya Kadın Çiftçiler günü, hiç şüphesiz bugünkü organizasyonumuzda üreten kadınlarımızın rolu çok büyüktür. Bu vesileyle kadın çiftçilerimizin gününü de tebrik ediyorum.

Bugün burada çifktçiliğe gönül vermiş. Üreticilerimizin alın terini. El emeği ürünlerini siz değerli misafirlere belgeledikleri önemli bir gündür. Bui stantlarda gördüğünüz her bir ürün toprağın emekle biryeşip bizlere sunduğu bir mücizesidir.

PAYDER olarak amacımız: Yöremizideki her derde deva olan ürünlerimizi ülke çapında, hatta yurt dışında farklı kürtürlerle tanıtmak ve bu vesile ile üreticilerimize katkı sağlamaktır.

Topraklarımızda yetişen, Ayva, üzüm, çilek, enginar başt olmak üzere bir çok sebze ve meyvemizi, el yapımı malzemeleremizi, kesme çiçek ve süs bitkilerimizi ve sayamadığım yöresel ürünlerimizin tanıtımını üstlenmektedir. Bu vesilelerle bölgemizde tarımsal üretemin arttırılmasını desteklemek, üretime katkı sağlamak, genç nesillerimize tarımı sevdirmek, tarımsal geleceğimizi teminat altına almaktır.

Ali Urgan çök önemli bir çağrıda bulundu.

“PAMUKOVA GEYVE BİRLİKTE AYVAYI DÜNYAYA TANITALIM”

En büyük hedefimizde, Sakaryamızın güneyinden dünyanın ayva ihtiyacını karşılayan, bazen aralarında tatlı çekişmeler olsada ebedi kardeş olan iki ilçemiz Pamukova ve Geyvemizde üretilen ayvalarımızı biran önce Sakarya Ayvası olarak dünya ya hızlıca tanıtmaktır”dedi.

Pamukova Belediye Başkanı GÜVEN ÖVÜN

“Pamukova Mümbit ütopraklara sahıp mert insanler memleketidir” sözleri ile konuşmasına başladı.

“Biz de doğal olarak Allah’ın bu lütfundan nasibimizi almışız. Türkiye de yaşayan Ayvannın büyük bir kısmı Pamukova da üretiliyor. Yaylalarımızda eşsiz aromasıyla çileğimiz ovalarımızda meyve ve sebzenin en güzeli buralarde yetişiyor. Bizde bunun kıymetini biliyoruz ve bunu daha iyi pazarlamak için çiftçimize destek oluyoruz ve bu yüzden festival düzenleyerek yardımcı olmak için Pamukova Ayva ve Organik Ürünler festivali düzenledik.”dedi

Pamukova Festivalını deset veren Kaymakam Recai Karal konuşmasına Güney sınırımızda şehit düşen askerlerimize rahmet gazilerimize acil şifalar dileyerek başladı.

“Bugün bu etkinliği ilk düzenleyen yol arkadaşlarımızımızın başarısını ve devam eden heyecanını görme mutluluğu içerisindeyim. Çalışan, üreten Pamukovadan gurur duyuyorum. Geleceğimizin bugünden daha iyi olacağına inancım tamdır. Katılım sağlayan tüm hemşerilerime yürekten teşükker ediyorum. Etkinliğini her aşamasında katkı sağlayan ekibini ve imkanlarını seferber eden Belediye Başkanımız Sayın İbrahim Güven Övün ve ekibine teşekkür ediyorum.

Bu etkinliğin gerçekleşmesinden can ve ruh bulmasında emeklerine zamanlarını ve imkanlarını esirgemeyen PAYDER derneğinin değerli üyelerine ve onların takım lideri Ali Urgan biye hasleten teşekkürlerimi borç biliyorum.

Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Yüce beye teşekkür ediyorum. Bu etkinlğin hayırlara verile olasını dilerim” dedi.

Pamukova Festiline katılan Eski Edirne Valısı Adil Dursun da bir konuşma yaptı.

Vali Dursun: Pamukova Avyanın Van Nambır ı  (One Number) dedi (1 numarası) dedi.

“Değerli hemşerilerim, ben Düzceliyim. Hanımım Kocaaliden, Bir Tarafım SAKARYALI. Sakarya denince akla Sakarya ovası gelir. Sakarya ovası dedincede akla Pamukova gelir” dedi

Vali Dursun:

“Düzceden biliyorum. Pamukovanın o kokulu kavunları vardı. ama şimdi göremedim. Yerini ayva almış. Bu mümbit topraklar bize neler neler veriyor. Allah en güzelini bu ovalara hasletmiş. Zaten Türkiye de bu güzel ovalardan sayacak olsak tamamı 10, 15 tane olur. Bunların Nambır Vanı, açık söylüyorum Pamukovadır.

PAMUKOVALILAR ALLAHIN SEVGİLİ KULLARIDIR. Çünkü bu güzel yöreye Allah öyle güzel toprak nimetini hasletmiş ki, bu nimet dolayısiyle ben sizleri kutluyorum. Neredeyse adam dikseniz bitecek. Ama çalışacak adam lazım. İşte ne diyor aşık Veysel “ Toprağı kazdım kazma ile bel ilen, beni karşıladı gül ilen” işte gül ilen karşalanan bir ilçe Pamukova bu güzel tanıtım gününüzde sizleri kutluyorum” dedi.

Konuşmalar sonuna Festival programı içinde olan ve En iyi Ayva yetiştiren, en iyi üzüm yetiştiren, en iyi çilek reçeli yapan, en iyi enginar yemeği pişerenlere ödülleri verildi.